Real u finalu nakon spektakularnog preokreta

Fudbaleri Reala plasirali su se u finale Lige šampiona.

Tim Karla Ančelotija je u revanš meču na “Santjago Bernabeu“ nadoknadio 4:3 iz prvog meča i slavio nakon produžetaka rezultatom 3:1.

Činilo se da su “građani“ su uradili ono što je bilo neophodno, a to je neutralizovanje Karima Benzeme. Francuski napadač je na početku imao nekoliko prilika, ali daleko je bio od protivničkog gola. Da je bio precizniji nakon jedne od brojnih kombinacija sa Danijem Karvahalom u tom periodu, možda bismo gledali drugačiji meč.

Sve što je domaća ekipa napravila išlo je preko Vinisijusa koji je samo nekoliko sekundi po početku drugog poluvremena propustio najbolju priliku za Real. Ipak, treba priznati da se Brazilac najviše trudio i često mu nije učinjena pravda odlukama italijanskog arbitra Danijela Orsata.

Naposletku je razliku napravio gol Rijada Mareza praktično niotkuda u 73. minutu. Ostavili su previše prostora igrači Reala Bernardu Silvi koji se prošetao do poslednje trećine i proigrao Alžirca na strani. Ovaj je uputio sjajan udarac na prvu stativu, a Tibo Kurtoa ovog puta nije mogao da spasi svoju ekipu. To je bio sedmi pogodak Mareza ove sezone u Ligi šampiona i on je najbolji strelac ekipe u tom takmičenju.

Na nešto više od 15 minuta do kraja igračima Reala su bila potrebna dva gola za produžetke, situacija je izgledala bezizlazna. Štaviše, umesto da oni stvaraju prilike, igrači Sitija su bili ti koji su mogli da stave tačku na ovaj meč. Džek Griliš se našao u dve sjajne prilike, ali mu je najpre Mendi skinuo loptu sa gol linije, da bi potom Kurtoa kramponima odbranio naredni udarac samo nekoliko minuta kasnije.

Usledio je jedan od najvećih preokreta u istoriji Lige šampiona i to preko Rodriga koji je zamenio Tonija Krosa u očajničkom pokušaju Karla Ančelotija da stigne do pozitivnog rezultata. Vratilo se italijanskom stručnjaku ne jednom, već dva puta.

Mladi Brazilac koji je u Madrid stigao iz Santosa je u oko minut vremena dva puta zatresao mrežu gola koji je branio njegov sunarodnik Ederson. Napokon je proigrao Benzema koji je iskoristio centaršut Kamavinge i sa leve stative vratio loptu na peterac gde je bio spreman Rodrigo. Bilo je suđeno i da Karvahal učestvuje u golu. Centrirao je španski bek, Asensio ju je zakačio i to je bilo taman toliko dovoljno za drugi gol Rodriga i erupciju domaćih navijača.

Nije Real mogao do trećeg gola u regularnom delu, ali se nije dugo čekalo u produžecima do njega dođu. Neoprezan je bio Ruben Dijas pri startu nad Benzemom zbog čega je sudija pokazao na “belu tačku“. Benzema je loptu stavio na istu i postigao svoj 15. gol u Ligi šampiona svoje sezone koji je poslao njegovu ekipu u finale.https://streamja.com/embed/29Pvz

Meč su obeležili i nesporstki aspekti, ponajviše sukob sa početka susreta. Nakon prekršaja igrača Madrida, nekoliko fudbalera Sitija se okupilo i protestvovalo kod sudije. Pojavio se među njima Luka Modrić koji je pokušao da pomeri defanzivca “građana” Laporta. Njemu se to nije svidelo i udario je Modrića nakon čega je on sam pao na zemlju pokušavajući da simulira udarac. Na kraju su obojica prošli sa po žutim, mada se stiče utisak i da crveni za španskog štopera ne bi bilo preterivanje.

Pored toga, česta odugovlačenja Edersona i prevrtanja po zemlji Kajla Vokera nisu naišli na odobravanje okupljenih na “Santjago Bernabeu”. Na kraju im je vraćeno istom merom, te su naučili istu onu lekciju koju su oni naučili Atletiko u četvrtfinalu

Na ovom meču je prekinuta negativna tradicija Reala koja kaže da nikada nisu prošli dalje u polufinalu Lige šampiona u kom su izgubili prvu utakmicu. Kada je Siti u pitanju, ovo je tek drugi poraz na 11 dvomeča u kom su slavili u prvoj utakmici, a samo je Monako, pored Reala, u sezoni 2016/17 uspeo da prođe dalje. Uz to, Siti nije uspeo da postane treća ekipa posle Ajaksa i Bajerna koja je nanizala četiri pobede protiv Reala u kontinentalnom takmičenju.

Finale je na program 28. maja na pariskom “Sen Deniju”, a tu će snage odmeriti igrači Reala i Liverpula u reprizi finala iz 2018. godine. Tada su Madriđani slavili u čuvenom “pomračenju” Lorisa Karijusa, a da li ćemo gledati osvetu “redsa” ili novi trijumf Reala ostaje da se vidi.