Region

“Progoniću vas kao đavo grešnu dušu”

Dan nakon što je, prema izvorima, Turska na sastanku ambasadora NATO blokirala obradu zahtjeva Finske i Švedske za pridruživanje vojnom savezu, kijevski mediji su pisali da bi ista rampa mogla da uslijedi i iz Zagreba.

Iako je ova informacija nepotvrđena, ona nije bila iznenađujuća za one koji nedjeljama prate gotovo svakodnevne monologe hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića u kojima prijeti da će staviti veto na članstvo nordijskih zemalja u Alijansi. Dok turski lider Redžep Tajip Erdogan blokadu koristi kako bi riješio status Kurdistanske radničke partije (PKK), koju Ankara smatra teroritstičkom grupom, njegov hrvatski kolega je riješio da se preko NATO bori za prava Hrvata u Bosni i Hercegovini.

Prepucavanje koje već više od dvije godine traje između Milanovića i premijera Andreja Plenkovića prenijelo se na svjetsku scenu od početka rata u Ukrajinu. Tako je Milanović, optužujući premijera da je “ukrajinski agent”, poručivao da Hrvatska neće slati vojske u Ukrajinu, da je NATO dovoljno došao na istok gdje pokušava da “praćkama naoružava zemlje protiv nuklearne sile”, a u Evropskoj uniji je izazvao skandal izjavama o “državnom udaru 2014. godine”.

Sa druge strane, Plenković, koji Milanovića naziva “ruskim agentom”, brže-bolje je pojurio u Kijev kako bi iskazao nedvosmislenu podršku Ukrajini i dao je sve od sebe da “ispegla” buru koje su Milanovićeve izjave podigle kod evropskih saveznika.

FOTO: MAURIZIO GAMBARINI/EPAFOTO: MAURIZIO GAMBARINI/EPA
A onda je počelo da se govori o učlanjenju Finske i Švedske NATO, što je izazvalo nove tenzije u državnom vrhu, a koplja se lome preko Hrvata u BiH. Naime, Milanović poručuje da će blokirati prijem Finske i Švedske u NATO sve dok se ne riješi problem Izbornog zakona u BiH, kojim bi tamošnjim Hrvatima trebalo da se garantuje ravnopravnost.

Hrvatska politika u BiH posljednjih godina stavila je fokus borbe za ravnopravnost na pokušaje izmjene Izbornog zakona kojim bi se garantovalo da tamošnji Hrvati dobiju legitimne predstavnike u državnim telima. Milanović je to pitanje postavio kao svoj prioritet, čak i “ispred ruske invazije na Ukrajinu”, a potencijalno proširenje NATO-a dočekao je kao zgodnu priliku da problematiku podigne na međunarodni nivo.

“Ko ne blokira taj je izdajica”
Još krajem aprila, kada je postalo jasno da će Finska vrlo brto zatražiti prijem u Alijansu, Milanović je rekao da hrvatski parlament ne smije da ratifikuje “bilo čije članstvo”.

– Ići korak dalje i u to uvlačiti Finsku, koja je 50 kilometara od Sankt Petersburga. Mislim da je to opasno šarlatanstvo. Međutim, ne možemo reći ne. Nama je Finska važnija od Hrvatske i Hrvata u BiH, jel? – upitao je Milanović i dodao:

– Što se mene tiče, nek uđu u NATO, nek pikaju bijesnog medveda penkalom u oko. Ali dok se ne riješi pitanje Izbornog zakona, dok Bakir Izetbegović ne bude natjeran da promijeni Izborni zakon, sabor ne smije ratifikovati ničiji pristup u NATO – rekao je šef hrvatske države.

On je to nazvao “istorijskim srebrnim metkom”.

– Meni je žao što se to slama na uzornoj državi kao što je Finska, voleo bih da oni nas podrže u našim problemima – rekao je Milanović.

Protivljenje Milanovića prijemu Finske, a potom i Švedske, u NATO kulminiralo je u utorak 3. maja njegovom najavom da će lično da uloži veto na takvu odluku. On je u više navrata pozvao Hrvatski sabor da ne glasa za članstvo kada nordijske zemlje to službeno zatraže.

Obećao je da će “kao đavo grešnu dušu progoniti svakog poslanika koji bude bio za”, kao i da će one koji ne blokiraju proglasiti izdajicama.

I dalje mu je, istakao je ove nedjelje, važnija “zanoktica Hrvata u BiH nego cijela rusko-finska granica”, a ako “Hrvatskoj zbog toga prijeti nedobijanje Šengena”, ističe da se bez toga može živjeti. Odgovornost za položaj Hrvata u BiH i situaciju u vezi sa izbornom reformom, Milanović je ponovo pripisao Plenkoviću i upitao ga “zašto laže narod u toj zemlji”

– Plenković je premijer male države, dopušta da je razvlače kao bludnicu po putu – rekao je.

Plenković je bio uzdržan sve do četvrtka, kada je rekoa da “Milanović ili ima radni zadatak, ili je korisna budala koja radi u korist Rusije”.

– Imate izvornu tezu protiv širenja NATO. Ona dolazi u trenutku kada je Rusija napravila brutalnu vojnu agresiju na Ukrajinu i time srušila temelje bezbednosne arhitekture u Evropi. Cijeli zapadni svijet se solidarisao sa Ukrajinom – rekao je Plenković.

Milanović mu je odgovorio “romanom” na Fejsbuku i ocijenio da se Plenković “uplašio za svoje briselske snove”.
– Požalio se danas Plenković, valjda sav uplašen za sudbinu svojih mokrih briselskih snova i želja, da ga partneri iz NATO gledaju “čudno“. Zbog toga što hrvatski predsjednik, zamislite, brani interese Hrvatske. Taj vječni diplomata i aspirant na briselske fotelje trebao bi da zna, nakon toliko godina povlačenja po evropskim hodnicima, kako NATO nema jedan par očiju, kojih se on panično boji, već NATO čini 30 članica, to je 30 pari očiju među kojima su i hrvatske – napisao je hrvatski predsjednik.

“Veto ide u ovom smjeru”
Milanovićevo protivljenje članstvu Finske i Švedske stiglo je i do skandinavskih zemalja. Finski ministar spoljnih poslova poručio je kratko da je “šokiran” Milanovićevim izjavama, na šta mu je on u svom stilu odgovorio da su i oni (Hrvati) u šoku što “vas godinama boli neka stvar za nas”.

Reakcija iz Švedske bila je manje zvanična, ali više prijeteća.

– Švedska i Finska uplaćuju milijarde u budžet EU i Hrvatska iz njega prima milijarde. Isto važi i za NextGenerationEU, kao i druge fondove. Samo želim da vas podsjetim, gospodine predsjedniče Milanoviću, da veta idu u oba smjera – napisao je na Tviteru švedski evroparlamentarac Čarli Vejmers.

Milanović je odgovorio burno, nazivajući Vejmersa “zatuacanim islamofobom” i fašistom” i poručio mu da “može da nosi te prljave pare”.

– To je fašista, zadnji ološ, neka nosi te prljave novce. On će da prijeti Hrvatskoj – rekao je.

Dodao je da je Turska ta koja se sluša i da Hrvatske nema jer je, kako je naveo, predstavljaju “bijedne bube”. Ocijenio je da je Hrvatska u situaciji u kakvoj nikada nije bila i da bi ambasador Hrvatske u NATO po svemu trebalo da bude neutralan po pitanju članstva Švedske i Finske.

– Ne bude li, ok, neću ga ja proganjati. On ide u penziju, ali on ima suprugu koja je isto ambasador, a koja je mlađa od mene. Ne smije se nikome zamjeriti. Šta će napraviti Mario Nobilo? Nešto će napraviti. To će svakako doći u parlament – kazao je Milanović, prenosi Blic.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button