Politika

Nove rezolucije za stare podjele

O BiH se veoma često raspravlja na sjednicama evropskih i prekookeanskih parlamenata te raznih organizacija, a nepisano je pravilo da, naročito u onim slučajevima kada predložene rezolucije i deklaracije dobiju zeleno svjetlo, ta dokumenta dodatno uzdrmaju odnose na domaćoj političkoj sceni, jer mahom potiču od lobista samo jedne strane u BiH.

Samo tokom posljednjih nekoliko mjeseci, otkako je maksimalno zaoštreno stanje u zemlji nakon što je tadašnji visoki predstavnik u BiH Valentin Incko nametnuo dopunu Krivičnog zakona o situaciji i odnosima unutar zemlje pričalo se na brojnim adresama, a i ranije je bilo svakakvih akata, od “non-pejpera”, do rezolucija i zahtjeva prema drugima da prihvate crno na bijelo stav pojedinaca u zakonodavnim i drugim institucija. Analizom reakcija nakon njih, kako ističu sagovornici “Glasa Srpske” vidljivo je da uglavnom ništa dobro nisu donijele ni diskusije, kao ni propratni materijali, jer su mahom bili umjereni protiv Republike Srpske, bez neke dublje analize, a na ruku predstavnika uglavnom bošnjačkog naroda.

Tako je, na primjer, još 2020. godine američki kongresmen predstavio domu u Kongresu Rezoluciju o osudi genocida i drugih zločina nad Bošnjacima u julu 1995. godine, a u Senatu nedavno je predložena rezolucija o BiH, kojom se vlasti u BiH ohrabruju da nastave put ka NATO te pozvana EU da poveća svoje napore, saradnju i pomoć za ubrzavanje proces pristupanja.

O stanju i krivcima za političku situaciju u BiH se raspravljalo u brojnim zemljama EU, Komitetu za spoljne poslove u Briselu, gdje je, ipak, na kraju bilo i izbalansiranih poruka, za razliku, s druge strane, u okviru Savjeta za primjenu mira (PIK), gdje Rusija redovno ima drugačije mišljenje od ostalih članica. Posljednji primjer koji je podigao veliku prašinu i potpirio vatru je rezolucija iz Islamabada, na zasjedanju Savjeta ministara inostranih poslova Organizacije islamske saradnje (OIK), a u čemu je prste imala i ministarka inostranih poslova BiH Bisera Turković.

Zamjenik predsjedavajućeg u Komisiji za spoljnu i trgovinsku politiku, carine, saobraćaj i komunikacije u Domu naroda Parlamenta BiH Dušanka Majkić (SNSD) ocijenila je da je ono što je tu napisano i usvojeno napad na Republiku Srpsku i da neće doprinijeti stabilizaciji prilika u BiH. Ona je podvukla da se, ako se zna da je Turska uvijek pridavala veliki značaj miru i stabilnosti BiH, s pravom postavlja pitanje kako to da usvojeni dokument djeluje kao da ga je sama Turkovićeva pisala?

  • Usvojena rezolucija nije podrška prevazilaženju postojeće krize u BiH. Naprotiv, ona je jasno i potpuno nedvosmisleno stavljanje na stranu jedne političke partije bošnjačkog naroda u BiH, koja ne želi pregovore o budućnosti ove zemlje sa predstavnicima druga dva konstitutivna naroda – istakla je Majkićeva.

Ističe da se ovakvim i sličnim rezolucijama, koje su uglavnom plod lobističkog djelovanja bošnjačke strane, pokušava skrenuti pažnja sa stvarnih problema u BiH i nametnuti odgovornost jednoj strani u BiH te na kraju u međunarodnom javnom mnjenju kreirati jednu sliku kako su Srbi i Hrvati krivi za nefunkcionisanje BiH.

  • Bisera Turković je sada u Islamabadu to isto učinila, a na skupu koji predstavlja dvije milijarde muslimana u svijetu. Mislim da je ova rezolucija napisana u Sarajevu. I ona na ovaj način samo diže nove tenzije u BiH i stvara jednu nepodnošljivu političku atmosferu i sliku kako su jedino Bošnjaci ugroženi i BiH – kaže Majkićeva, koja smatra i da je “srpska strana” propustila u ranijim godinama da iskoristi političke pozicije u zajedničkim institucijama da svijetu objasni pravu istinu.

“Porez za budale”
Profesor Fakulteta političkih nauka u Banjaluci Miloš Šolaja, za razliku od Dušanke Majkiće, smatra da određene rezolucije i dokumenta uglavnom nemaju toliku političku težinu, a pogotovo u danima kada se međunarodni odnosi u svijetu u potpunosti mijenjaju.- Ovakvih dokumenata je bilo stvarno mnogo, ali šta su proizveli? Promjene ne donosi lobiranje, nego politika. To je bacanje para uludo. Od toga zarađuju samo lobističke kuće. U Americi odluke o spoljnoj politici donosi predsjednik države. A to što oni pokušavaju nije ništa drugo do porez za budale. Jer vi nešto debelo platite i onda nemate ništa od toga. Jedino ozbiljne politike dovode do rezultata – poručio je Šolaja.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button