Negativni efekti mjera u FBiH sve su vidljiviji, a ekonomska aktivnost u padu

Negativni efekti mjera u Federaciji sve su vidljiviji, a ekonomska aktivnost je u padu.
Poslodavci u Federaciji jasni – ne bježimo od veće plate, ali se doprinosi moraju smanjiti. Tvrde da federalna Vlada guši privredu a cijene rastu.
– U 2024. godini mi je smanjena dobit, a sa ovim povećanjem doprinosa bit će mi ta sva dobit pojedena, mi ćemo se odreći mi se odričemo, a čega se Vlada odriče nije nam jasno. Čega su se oni odrekli – upitala je preduzetnica Amra Sarajlić.
I zaista, profit je evidentan jedino u kasi Federalne vlade. Broj zaposlenih u dramatičnom padu, kao i industrijska proizvodnja – ali uplata javnih prihoda bilježi rekordne nivoe. Uz porast inflacije, strahuje se od veće nezaposlenosti, stečajeva i likvidacija.
– Јoš nisam nikoga otpustio zbog ovih nameta, ali vjerujte ako ovako stvari budu stajale, moraću otpustiti najvjerovatnije od 40 do 50 odsto radnika i smanjiti obim posla, jer se neće moći nastaviti drugačije – dodaje preduzetnik Aldin Paprikić.
Kako drugačije razmatra i federalna Vlada koja je pod pritiskom, najavila smanjenje doprinosa za 5,5 odsto.
– Nijedna vlada na svijetu ne želi da se riješi vlastitih javnih prihoda tako ni Vlada FBiH. Zasto su izašli u susret za ovih 5,5 odsto od jula, ako se usvoji u Federalnom parlamentu – zato što znaju da ako to ne urade slijedi kolaps privrede FBiH – navodi ekonomista Admir Čavalić.
Drugi ekonomista, Marko Đogo tvrdi da je u Srpskoj sve jednostavnije i uređenije.
– Sad su oni napravili dosta tih klasa – koliko mali preduzetnici, pa koja djelatnosti, to je postalo poprilično komplikovano za pratiti, a u BiH kad imate komplikovano rješenje njih je jako teško primjenjivati. U Srpskoj je to ipak mnogo jednostavnije i uređenije tako da zaista ja i FBiH želim sve najbolje, ali ušli su u jedan popriličan haos i vidjećemo kako iz njega izaći – navodi on.
Evidentno je da su problemi u Federaciji sve vidljiviji iz mjeseca u mjesec. Istovremeno federalne vlasti, umjesto mjera za zaustavljanje negativnog trenda i propadanja privrede, tvrde da je situacija pogrešno protumačena. Za tumačenje je ipak najmjerodavnije 8 649 lica koja su, od januara do marta, ostala bez posla.