Region

Majdan modus operandi Srbija

U proteklim sedmicama tema eksploatacije litijuma u Srbiji postaje sve značajnija, što dovodi do kontrolisanog podizanja tenzija u javnosti. Svakodnevne rasprave o koristima i štetama rudarenja ovog metala sve više dominiraju medijskim prostorom Srbije, izazivajući žestoke debate među građanima, stručnjacima i političarima. Dok s jedne strane imamo aktiviste koji upozoravaju na katastrofalne posljedice po životnu sredinu, a s druge vlast koja govori o velikoj ekonomskoj koristi. U ovom kontekstu, pitanje litijuma postaje prije svega pitanje politike, a ne ekonomije, stvarajući pogodne uslove za manipulaciju.

Okretanje teme eksploatacije litijuma protiv aktuelne vlasti u Srbiji postaje evidentno; opozicione partije i “nezavisni” mediji sve češće koriste ovu temu kako bi skrenuli pažnju na nedostatak transparentnosti u radu vlasti, optužujući je da Srbiju vodi u ekološki ponor, pogodujući stranim kompanijama i ignorišući lokalne zajednice. Ovaj inicijalni korak za cilj ima potpuno gušenje bilo kakve mogućnosti za konstruktivnim dijalogom i mobilisanje širokih slojeva društva protiv vlasti.

Ključni alat u svemu tome je stvaranje polarizacije društva i atmosfere straha da će vlast učiniti nešto loše. Razni mediji i društvene mreže preplavljeni su informacijama o mogućim negativnim posljedicama rudarenja i obrade litijuma, od zagađenja vode i zemlje do ugrožavanja zdravlja stanovništva. Atmosfera straha postaje sve intenzivnija, i s vremenom se sve otvorenije podstiču građani na akciju i proteste. Manipuliše se osjećajima društva, te se naglašava da promjene moraju doći hitno, jer svaki momenat može predstavljati ključni trenutak nakon kojeg se ne može nazad.

Podsticanje okupljanja kroz medijsku harangu i ubacivanje novih, na prvi pogled, nekompromitovanih lica u politiku i medije predstavlja naredni korak u procesu destabilizacije vlasti. Razni aktivisti, nezavisni novinari i novi politički lideri, koji trebaju da stvore iluziju novog političkog zamaha, koriste sve dostupne kanale komunikacije kako bi mobilisali građane i pozvali ih na masovne proteste, dodatno raspirujući tenzije i nesigurnost.

Najdramatičniji i zadnji korak u stvaranju novog Majdana u Srbiji predstavlja usmjeravanje kritične mase ljudi koji su spremni na nerede. Na vrhuncu napetosti obično dolazi do nekog događaja koji će biti tačka pucanja i okidač nezadovoljnih građana, koji će onda posrnuti u vandalizam i sukobe s policijom s ciljem opšte destabilizacije društva i stvaranjem pritiska koji bi doveo do promjene vlasti.

Majdan je počeo u Srbiji.

Kroz ovaj niz koraka jasno je da se situacija u Srbiji može lako preokrenuti u pravcu stvaranja novog Majdana. U ovom trenutku pitanje se nameće samo od sebe – da li smo dovoljno glupi da nasjednemo na ovu vještačku predstavu i da li je vlast dovoljno organizovana i sposobna da učini sve da do toga ne dođe?

Odgovori na ova pitanja će se vrlo brzo razotkriti sami od sebe.

 

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button