Vijesti

Skretničari u Tužilaštvu BiH: Ko je koga neovlašteno snimao

Rad Tužilaštva Bosne i Hercegovine u kontinuitetu je u fokusu javnosti. Ipak, posljednja dešavanja pokazuju novu dimenziju odnosa u pravosuđu, a prelamaju se kroz iščekivanje odluke o smjeni glavne državne tužiteljice Gordane Tadić.

Tadić je pred smjenom, ali odluku Drugostepene disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) još niko nije saopćio. I u jeku iščekivanja odluke komisije, na koju se Tadić ponovo može žaliti i smjenu eventualno prolongirati za mjesec ili dva, u javnost je plasiran indikativan audiosnimak sa sastanka direktora Obavještajno sigurnosne agencije (OSA) Osmana Mehmedagića i glavne tužiteljice Tadić te njene zamjenice Ozrenke Nešković.
Sastanak je navodno održan 2019. godine, ali je snimak koji je plasiran objavljen uoči iščekivanja odluke o smjeni glavne tužiteljice. Zašto baš sada i ko želi profitirati?

Na snimku za koji se navodi da je dostavljen svim medijima, a objavljen je suštinski na jednom mediju (portalu Klix.ba nikakav snimak nije dostavljen) čuje se razgovor Osmana Mehmedagića s Tadić i Nešković. A kolike su šanse da je video poslan svim medijima, a snimak je objavljen samo na jednom? Zašto bi svi drugi propustili da ga objave? Jer ne dospijeva u javnost svaki dan snimak razgovora čelnih ljudi sigurnosnih službi i pravosuđa. Tema razgovora je, između ostalog, i predmet “Diploma” protiv Mehmedagića te njegova žalba tužiteljicama kako je meta kroz taj predmet i slično.

Na snimku se mnogo jasnije čuje govor tužiteljica, što aludira na to da je uređaj za snimanje postavljen bliže njima. A ko je koga snimao potvrdit će istraga. Ipak, cijeli slučaj u vezi sa snimkom je mnogo indikativan iz više razloga.

Ko god radi i prati rad Tužilaštva BiH, zna da su veoma šturi u otkrivanju informacija u vezi s predmetima. Tako ćete naprimjer mjesecima čekati na odgovor do koje faze je istraga u slučaju “Ikona” ili neke slične predmete. Ali za predmete i istrage koje idu u prilog Tužilaštvu BiH ili pojedincima u toj instituciji, odgovor ćete dobiti i nedjeljom poslijepodne, ili čak i ako niste poslali upit.

Zašto je spomenuti snimak nakon skoro dvije godine objavljen baš u trenutku kada treba biti saopćena ili donesena odluka o smjeni glavne tužiteljice? Da li je Tadić eventualno snimkom željela pokazati da je imala pritiske u radu?

S druge strane, zašto bi direktor OSA-e sam sebe snimao i na snimku govorio i o stvarima koje mu ne idu u prilog? Da li Tužilaštvo ovim snimkom skreće pažnju s Tadić i njene smjene na neke druge pikanterije o kojima će se javnost zabaviti, ali doslovno.

I onda u istom danu konačni obračun. Prvo iz OSA-e poručuju da će pokrenuti proceduru vještačenja nezakonito snimljenog razgovora. A onda sat poslije Tužilaštvo šalje odgovor na upit, bez obzira ma to jeste li im poslali upit ili ne.

Tužilaštvo saopštaava: “Povodom više medijskih upita o aktivnostima Tužilaštva BiH, a u vezi s pojavljivanjem nezakonito snimljenog snimka sastanka glavne tužiteljjice Gordane Tadić, možemo potvrditi da je Tužiteljstvo BiH zaprimilo dvije kaznene prijave, protiv direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, zbog više kaznenih djela, između ostalog zloupotrebe položaja ili ovlasti, ometanja pravosuđa, ucjene i drugih nezakonitih postupanja. Također, u prijavama se navode i nezakonitosti korištenja finansijskih sredstava agencije, kao i nezakonito postupanje i poduzimanje mjera i radnji praćenja i nadzora prema pojedinim osobama. Tužilaštvo BiH na temelju prijava formiralo je dva predmeta koja su data u rad postupajućim tužiocima u Posebnom odjelu za organizirani kriminal, privredni kriminal i korupciju”.

U navedenom citatu jasno je da je Tužilaštvo formiralo predmete zbog više razloga, a ne samo neovlaštenog snimanja. Da li su zbog “bogatije” prijave navedene stvari poput nezakonitog trošenja finansijskih sredstava, ucjene i slično.

Ne prejudicirajući ishod istrage, nameće se pitanje zašto bi direktor OSA-e tajno snimao glavnu tužiteljicu i na snimku je još i ucjenjivao, vršio pritisak i slično te tako rizikovao njegovo objavljivanje.

U konačnici, ulazimo u period godine kada Tužilaštvo BiH ubrzanim ritmom šalje saopćenja o predmetima na kojima radi ili podiže optužnice, jer na kraju godine je važno pohvaliti se statistikom. A visoka korupcija? To se, kako na snimku kaže Ozrenka Nešković, zamjenica Gordane Tadić, ne može baš raditi. Zašto?

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button