Politika

Cikotić pokušao da osnuje novu agenciju

Ministar bezbjednosti BiH Selmo Cikotić ne odustaje od ideje da na zajedničkom nivou vlasti bude formirana nova agencija ili služba koja bi se bavila migrantskom krizom, te je pokušao da to, na mala vrata, progura kroz informaciju o stanju u oblasti migracija.

Riječ je o dokumentu u kojem je analizirana prošlogodišnja situacija u BiH kada je riječ o migrantima, njihovom broju i problemima na terenu, a koji je pripremilo Ministarstvo bezbjednosti BiH te dostavilo u aprilu Savjetu ministara na usvajanje. Informacija je tada usvojena uz, kako je iz Savjeta saopšteno, određene korekcije, bez navođenja o čemu se radi.

U prvobitnoj verziji, u koju je “Glas Srpske” imao uvid, istaknuto je da “Ministarstvo bezbjednosti razmatra mogućnost osnivanja agencije ili službe na nivou BiH koja bi riješila sve nedostatke sistema i mogla da odgovori na sve izazove koje ilegalne migracije nose, prvenstveno bezbjednosne, a onda i humanitarne, uzimajući u obzir da je BiH potpisnica mnogih međunarodnih ugovora i povelja”.

Da je taj dio izbrisan, vidi se i iz materijala koji je stigao u Parlament i u kojem se kratko navodi da je informacija usvojena polovinom aprila te da se korekcija, napravljena u Savjetu ministara, odnosi na brisanje dijela u kojem se govori o osnivanju nove agencije na nivou BiH.

Zamjenik predsjedavajućeg Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost u Parlamentu BiH Dušanka Majkić istakla je za “Glas Srpske” da je poznato da je resorni ministar pričao o tome i to najavljivao, ali i naglasila da je sada svima jasno da srpski predstavnici sve detaljno čitaju i reaguju.

  • Naučili smo da sve ono što se nekada najavi, ukoliko nema reakcije onih koji su za to nadležni, to postaje praksa. Ovog puta, kada je počela priča o formiranju agencije koja bi se bavila migrantima i tom krizom, jasno su i glasno rekli da od toga nema ništa – rekla je Majkićeva.

Podvukla je da nikakva nova institucija u tom resoru neće zaživjeti.

  • Postoji ministarstvo koje treba da se bavi time i nema smisla pričati o nekoj novoj agenciji ili službi. Više od 200 ljudi ima u tom resoru koji nema nikakvu operativnu nadležnost. I pored toga, u svom sastavu ima i upravne organizacije koje se na različite načine dotiču ove oblasti – rekla je Majkićeva i dodala da je vjerovatno, kada je uvidio da mu to neće proći, Cikotić odlučio da to promijeni.

Naglasila je da je i ovo samo jedan od pokazatelja da se mora voditi računa i pažljivo čitati sve na zajedničkom nivou vlasti u BiH.

Nije samo Cikotić u proteklom periodu govorio o potrebi osnivanja nove institucije ili proširivanju nadležnosti postojećih. Prije dvije, tri godine je bila aktuelna priča o tome da je potrebno Službu za poslove sa strancima BiH “prekomponovati” u svojevrsnu imigracionu agenciju, a sve kako bi se, po uzoru na srodne agencije u EU, unaprijedio njen rad i spremnost za djelovanje u slučaju novih migrantskih kriza.

To je bilo objelodanjeno u godišnjem planu rada Službe za 2017. godinu, koji je čak i dobio zeleno svjetlo Savjeta ministara BiH, krenulo se i u pisanje zakona na osnovu kojeg bi se to moglo uraditi, ali nije zaživjelo. I sam direktor Službe je jednom prilikom istakao da je problem jer nema za to dovoljno političke volje.

Statistika

Službi za poslove sa strancima lani je prijavljeno 16.190 nezakonitih migranata, što predstavlja smanjenje za oko 45 odsto u odnosu na 2019. Namjeru za podnošenje zahtjeva za azil izrazilo je 15.170 migranata, ali su zahtjev na kraju podnijele samo 244 osobe, što i dalje ide u prilog činjenici da se zloupotrebljava sistem azila. Najviše migranata je bilo iz Avganistana, Pakistana, Bangladeša, Maroka i Iraka.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button