Politika

Koliko je stabilna vlast u Bosni i Hercegovini?

Političke partije koje čine vlast na nivou Bosne i Hercegovine izgubile su većinu u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, međutim u Predstavničkom domu teško da će doći do toga, iako je, naravno, moguće.

Naime, u Predstavničkom domu ima 42 poslanika, od kojih 28 dolazi iz Federacije BiH, a 14 iz Republike Srpske. Da bi neka odluka prošla, neophodno je obezbijediti opštu, ali i entitetsku većinu, koja je različita u prvom i drugom krugu glasanja.

U praksi to znači da se odluke donose većinom onih koji glasaju, ali ta odluka (u prvom krugu) treba da uključuje najmanje jednu trećinu poslanika svakog entiteta. U slučaju da većina glasova ne uključuje jednu trećinu glasova poslanika s teritorije svakog entiteta, predsjedavajući Doma i njegovi zamjenici sastaće se kao komisija i pokušati da osiguraju saglasnost u roku od tri dana.

“Ako to ne uspije, odluke se donose većinom glasova onih koji su prisutni i glasaju, pod uslovom da glasovi protiv ne smiju sadržavati dvije trećine i više poslanika izabranih iz svakog entiteta”, navodi se u Poslovniku Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

U suštini, da bi neka odluka prošla, treba obezbijediti većinu od prisutnih poslanika i najmanje trećinu glasova poslanika iz Republike Srpske i trećinu iz Federacije BiH i to je u prvom krugu, a ako se to ne obezbijedi, ide drugi krug glasanja. U tom drugom krugu, da bi odluka prošla, neophodno je obezbijediti najmanje polovinu glasova prisutnih poslanika, s tim da u toj “većini” ne smije biti dvije trećine glasova protiv iz Republike Srpske ili Federacije BiH.

Ako se uzme u obzir da u ovom trenutku u Predstavničkom domu SNSD sa partnerima HDZ-om i strankama “trojke” ima 23 poslanika (SNSD ima šest, SDP pet, HDZ četiri, NiP tri i Naša stranka tri, Demos jedan i US jedan), jasno je da “opozicione” partije nemaju većinu. Do sada bilo je slučajeva preglasavanja među partnerima u vlasti, ali u ovom trenutku teško je očekivati da bi neko pokušao smijeniti Savjet ministara BiH.

“Pitanje je šta je većina u BiH. Ademović (Kemal Ademović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda), koji je iz NiP-a, u Domu naroda bio je suzdržan kada su SDA, SDS, PDP, HDZ 1990, ZNG, DF i SBiH imali većinu. Ademović je i zajedno sa Bošnjacima nedavno napustio sjednicu Doma naroda. Većina u Predstavničkom domu trenutno postoji, ali je klimava”, ispričao je izvor “Nezavisnih”, dodajući da i oni koji bi eventualno napravili neku drugu većinu ne bi postigli ništa jer bi i ta “nova većina” bila nestabilna.

Isti izvor navodi da je većina u Domu naroda “pala” zbog Ilije Cvitanovića iz HDZ 1990, a koji zbog odnosa sa HDZ-om u pojedinim kantonima traži “svoju poziciju”. Sam Cvitanović nakon sjednice Doma naroda na kojoj je “pala” većina rekao je da je “došlo njegovih pet minuta”.

U ovom trenutku, najveći “gubitnik”, pored stranaka većine, sasvim sigurno je SNSD, koji više nema kontrolni paket i mehanizam da blokira odluke. Situacija je trenutno takva da SNSD sa partnerima nema mogućnost da blokira odluke ni u Predstavničkom, ni u Domu naroda.

U Predstavničkom domu iz Republike Srpske je 14 poslanika, i to šest SNSD-a po dva iz PDP-a i SDS-a, zatim jedan iz Liste za pravdu i red, jedan iz Demosa i jedan iz US i jedan iz SDA. Ako su svi prisutni na sjednici, SNSD nema “deset ruku” da u drugom krugu sruši odluku koju usvoji pet ruku iz Republike Srpske (dvije iz SDS-a i PDP-a i jedna iz Liste za pravdu i red). Takođe, s obzirom na to da je SNSD u Domu naroda izgubio jednog delegata i sada ima tri, a SDS i PDP po jednog, odluke i u tom Domu mogu se donijeti bez SNSD-a. Jedini način da se “blokira” donošenje odluka koje nisu po volji SNSD-a jeste da njihovi delegati ne prisustvuju sjednici Doma naroda. U tom slučaju Dom nema kvorum.

“Pozicija u BiH već dugo ne postoji. Kako možemo da govorimo da imamo poziciju ako imamo stalni problem u funkcionisanju Parlamentarne skupštine i Savjeta ministara”, rekao je Dragan Čović, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, u utorak nakon završenog zasjedanja.

Velizar Antić, politički analitičar, kaže da situacija oko većine u Domu naroda dokazuje koliko je čitav sistem u kome živimo složen te da je BiH klasični tip konsocijativne demokratije u čijoj osnovi je kompromis različitih strana.

“Ne verujem da će gubitak većine u Domu naroda značajnije uzdrmati vladajuću koaliciju. Tim pre što eventualno nova većina u ovom domu nema većinu u Predstavničkom. Sada se postavlja pitanje kako će dalje uopšte funkcionisati vlast na državnom nivou. Moj odgovor bi bio ‘isto kao i do sada’.

Podrška za politike i zakone koji dolaze od Saveta ministara će se usvajati u parlamentu BiH (u oba doma) kao i do sada, odnosno od tačke do tačke dnevnog reda. Ionako za podršku politikama Saveta ministara je bitnije obezbediti podršku sva tri naroda nego podršku stranaka koje čine većinu”, rekao je Antić.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button