Politika

Borenović iznenađen pozivom za hitnu sjednicu Predstavničkog doma BiH

Iznenađen sam pozivom za hitnu sjednicu Predstavničkog doma BiH na temu napada na povratnike u Republici Srpskoj, jer ne vidim razlog za hitnost te sjednice.

Posebno me negativno iznenadilo što poslanici u parlamentu na nivou BiH, na čiji zahtjev je sazvana sjednica, ne vide potrebu da se razgovara o napadima na druge narode, u prvom redu Srbe, u FBiH.

Rekao je ovo Branislav Borenović, predsjednik PDP i poslanik u PD PS BiH povodom hitne sjednice ovog doma, sa jednom tačkom dnevnog reda “Učestali napadi na povratnike na području entiteta Republika Srpska i Prijedlog mjera i aktivnosti na poboljšanju sigurnosti povratnika na teritoriji Bosne i Hercegovine”.

Borenović ističe da svaki čovjek u svakom dijelu BiH, njihova imovina, spomenici kulture i vjerski objekti moraju biti zaštićeni, ali da je to u nadležnosti Ministarstava unutrašnjih poslova, a ne Parlamenta BiH.

– Ono što me ne iznenađuje jeste da kolege koje su sazvale sjednicu traže nametanje zakona, što je odraz nemoći, jer su navikli da otvorena pitanja rješavaju stranim intervencionizmom, a ne bar pokušajem unutrašnjeg dogovora. Nažalost, i to pokazuje koliko im je stalo do suverenosti BiH u koju se kunu – rekao je Borenović.

Podsjetio je da su Srbi u FBiH meta čestih napada, te da je lično pokrenuo inicijative u cilju zaštite.

– Moja inicijativa o zaštiti ćirilice, odnosno strožijem kažnjavanju precrtavanja saobraćajnih znakova sa ćiriličnim natpisima u FBiH, ostala je negdje u Savjetu ministara, koji je navodno formirao neku radnu grupu i očigledno stao na tome. Ali je činjenica da je ćirilično pismo na saobraćajnim znakovima u dijelovima FBiH precrtano, dok se u Republici Srpskoj poštuju oba pisma i nema takvih slučajeva. Objekti Srpske pravoslavne crkve su pod stalnim napadima, a počinioci rijetko budu otkriveni. Poznato je da je samo ove godine bilo desetine napada na Srbe u FBiH. Na kraju, kada vidimo koliko je bilo Srba na tom području, a koliko je sada i s druge strane, koliko je povratnika Bošnjaka i Hrvata u Republiku Srpsku, jasno je kakva je opšta klima u jednom, a kakva u drugom dijelu BiH, i to već 30 godina. Ovakve inicijative nisu plod brige za narod, nego čisto političke i, nažalost, ne mogu doprinijeti boljem razumijevanju i položaju bilo koga – zaključio je Borenović.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button