Ekonomija

EP BiH rasipa novac, a najavljuje poskupljenje struje

Javno preduzeće “Elektroprivreda BiH” dobilo je negativnu ocjenu revizora za finansijsko poslovanje. U izvještaju koji potpisuje Ured za reviziju FBiH istaknuto je da je u 2020. godini bilo niz manjkavosti kada su u pitanju javne nabavke, sudski sporovi, dugovanja.

Revizori su, između ostalog, utvrdili da je vrijednost ulaganja u zavisna društva umanjena za 414.803.402 KM, te da u 2020. godini, kao ni u dvije prethodne, nije došlo do napretka u investicijama koje su započete, a u koje je prethodno investirano najmanje 30.516.693 KM.

Ističu da je od tih investicija najznačajnija u HE Vranduk od 21.952.783 KM, što, po ocjeni revizora, nije u skladu sa zakonom.

Parlamentarci i analitičari kažu da je ovdje riječ o netransparentnom poslovanju i lošoj investicijskoj politici ovog društva. Dodaju i da je ovaj izvještaj dokaz bahatog trošenja javnog novca te da pokazuje da nema potrebe za poskupljenjem električne energije, o čemu se u javnosti već neko vrijeme govori, s obzirom na to da se novac trošio na nepristojno visoke plate nekih zaposlenika, poput direktora, koji ima platu kao pet prosječnih plata u ovom preduzeću, a prosječna plata iznosi 1.817 KM. Mnogo se trošilo i na službena putovanja i službena vozila.

Jedan od problema koji je naznačen u revizorskom izvještaju za prošlu godinu je i netransparentno zapošljavanje, gdje su revizori utvrdili da je zapošljavano bez javnog oglašavanja.

Revizori su ustanovili da društvo nije izvršilo procjenu očekivanih kreditnih gubitaka za date avanse zavisnim društvima – rudnicima u iznosu od 61.144.842 KM, a koji su stariji od 365 dana.

“Vrijednost sudskih sporova koji se vode protiv društva iznosi 35.938.852 KM. Ta vrijednost ne uključuje arbitražni postupak konzorcija ‘Strabag AG’ Austrija i ‘Končar’ d.d. Zagreb u iznosu od 20.076.947 eura. Društvo je procijenilo da Arbitražno vijeće neće donijeti odluku do kraja 2021. godine, zbog čega nije izvršilo rezervisanja po ovom sporu”, ističe se u izvještaju.

Revizori su ustanovili i da tenderska dokumentacija za nabavku autohtone riblje mlađi – ribe za poribljavanje ribolovnih zona voda sliva rijeke Neretve nije sačinjena u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i podzakonskim propisima, niti su postupci pokrenuti blagovremeno, što je za posljedicu imalo da nisu provedeni za 2020. godinu.

“Zbog toga društvo nije osiguralo nesmetano poribljavanje kako nalaže Zakon o slatkovodnom ribarstvu”, stoji u izvještaju.

Utvrđeno je i da su na poziciji investicija koje su u toku iskazana ulaganja u iznosu od 84.956.692 KM za izgradnju bloka 7 Termoelektrane Tuzla, na osnovu odluke Vlade FBiH od 8. marta 2010. godine.

“Realizacija predmetnog ugovora obustavljena je usljed obavještenja izvođača o odustajanju podizvođača za isporuku turbine, kotla i generatora. S obzirom na to da društvo ne pristaje na ponuđena alternativna rješenja, skrećemo pažnju na potrebu hitnog rješavanja statusa ove investicije u skladu sa zaključenim ugovorom, čije odgađanje može prouzrokovati štetu i dodatne troškove za društvo kao nosioca aktivnosti”, zaključak je revizora.

Aner Žuljević, delegat u Domu naroda FBiH i doktor ekonomskih nauka, za “Nezavisne novine” ističe da izvještaj revizora potvrđuje javašluk, neodgovornost i bahatost “Elektroprivrede”, koja je nabavljala najskuplja vozila u vremenu pandemije i koja sad ispostavlja fakture tog svog ponašanja u smislu pokušaja povećanja cijene struje.

“Revizorski izvještaji i za jednu i za drugu elektroprivredu u FBiH potvrđuju da nikada nije bilo potrebe da se poveća cijena struje u FBiH ako na čelo elektroprivrede dođu ljudi koji će se domaćinski odnositi prema resursima. Mislim da na bazi računovodstvenih bilansi postoji dovoljno prostora da se čak i u pojedinim segmentima struja i prema privredi i prema domaćinstvima racionalizira i na taj način se pomogne u smislu socijalne politike”, kaže Žuljević te dodaje da je ovo posao za pravosudne institucije.

Mirsad Isaković, finansijski stručnjak i univerzitetski profesor, za “Nezavisne novine” kaže da je riječ o netransparentnom poslovanju, odnosno da je agonija samih rudnika i “Elektroprivrede” davno počela, a vrhunac je došao 2014. godine, kada su rudnici dosegli cifru od preko pola milijarde KM duga.

“‘Elektroprivreda’ je rudnike dovela u nezgodnu poziciju zbog toga što je cijenu uglja stavila na gotovo minimalnu. Skuplji je bio kubik pijeska nego tona uglja”, kazao je Isaković, dodavši da je netransparentno poslovanje praksa vladajuće kaste jer zapošljavaju podobne, a ne sposobne te da se “Elektroprivreda” ponaša kao slon u staklenoj prostoriji, jer nema konkurencije.

“Elektroprivreda BiH” dostavila je komentar na nacrt finansijskog izvještaja Ureda za reviziju FBiH uz određenu dokumentaciju. Obrazloženja su data za procjenu umanjenja vrijednosti ulaganja u zavisna društva i investicije u toku, u dijelu procjene očekivanih kreditnih gubitaka za date avanse zavisnim društvima, zapošljavanje na određeno vrijeme, izmjene plana poslovanja, prihode, naplatu garancije za HE Vranduk, naknadne događaje i javne nabavke.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button