Politika

Dodikov potez izazvao buru u Sarajevu: “Krivična odgovornost je neminovna”

Potpisivanje zakona kojim se zabranjuje rad državnih institucija na teritoriji Republike Srpske izazvalo je brojne reakcije političkih predstavnika iz Sarajeva, koji su ocijenili ovaj potez kao ozbiljan izazov za ustavni poredak Bosne i Hercegovine.

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić izjavio je da je očekivao drugačiji razvoj situacije.

“Nadao sam se da će preovladati razum i da neće doći do ovakvih odluka koje nas vode u neizvjesnost. Institucije države moraju pokazati snagu, a međunarodna zajednica podržati očuvanje stabilnosti i poštivanje ustavnog poretka”, naveo je Nikšić na društvenim mrežama.

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić najavio je da će ovlašteni predstavnici državnih institucija, uključujući člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i delegata u Domu naroda BiH Kemala Ademovića, podnijeti apelaciju Ustavnom sudu BiH.

“Po objavi zakona u Službenom glasniku RS, zatražićemo privremenu mjeru od Ustavnog suda BiH. Nadležne institucije nastaviće svoj rad u skladu sa zakonima i svojim nadležnostima”, rekao je Zvizdić.

Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković izjavio je da ovaj potez otvara pravna pitanja koja će biti predmet djelovanja nadležnih institucija.

“Ovo su situacije u kojima pravosuđe mora odigrati svoju ulogu i donijeti odluke u skladu sa zakonima i ustavom”, rekao je Konaković.

Ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH Ramo Isak pozvao je građane na smirenost i poštovanje zakonskih procedura.

“Bosna i Hercegovina ima pravne mehanizme da odgovori na ovakve odluke. Pozivam sve da ostanu mirni i da vjeruju u institucije sistema”, poručio je Isak.

Reakcije su stigle i od međunarodnih partnera BiH, uključujući institucije Evropske unije i Sjevernoatlantskog saveza (NATO), koje su ponovile svoju podršku teritorijalnom integritetu i ustavnom poretku Bosne i Hercegovine.

Politički akteri u Sarajevu istakli su važnost institucionalnog djelovanja u rješavanju ovog pitanja, uz naglasak na dijalog i pravne mehanizme kao osnovne načine prevazilaženja postojećih nesuglasica.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button