Dodik: Republika Srpska gradi snažne međunarodne odnose i vraća svoja prava

Republika Srpska nikada nije imala veću podršku u svijetu nego sada, a snažne veze sa Rusijom i američkom administracijom Donalda Trampa otvaraju novu perspektivu razvoja, izjavio je predsjednik Srpske Milorad Dodik u emisiji Specijal na RTRS-u.
„Postoji potpuno razumijevanje od Srbije, Mađarske, Rusije, Kine, Azerbejdžana, kao i određenih političkih snaga u Austriji, Njemačkoj i Italiji. Tu je i značajan broj ljudi u novoj američkoj administraciji, kao i Izrael, sa kojim Srpska dijeli vrijednosti. Imamo odlične odnose sa Rusijom i dobru perspektivu razvoja sa Trampovom administracijom. To su dva centra svjetske politike“, istakao je Dodik.
Dodao je da se mijenja odnos Sjedinjenih Američkih Država prema Briselu i da Washington sada daje prednost saradnji sa pojedinačnim državama članicama EU.
„Onda iz opozicije pitaju šta se dešava“, rekao je Dodik, naglasivši da je Tramp „čovjek misije“ koji je već učinio dovoljno za Srpsku.
Novi Ustav i ustavne nadležnosti Srpske
Komentarišući nacrt novog Ustava Republike Srpske, Dodik je naglasio da BiH neće moći ništa da primijeni bez odobrenja Narodne skupštine Srpske.
„Oslobodili smo tekst ustava od amandmana stranaca. To je slobodarski dokument“, rekao je on, dodajući da Srpska vraća ono što joj pripada.
Dodik ističe da Srpska ostaje u okvirima Dejtonskog sporazuma, ali da se u Sarajevu često stvari tumače drugačije.
„Oni iz Sarajeva tumače na jedan način, a mi se ponašamo onako kako piše u Dejtonskom sporazumu“, naglasio je Dodik, dodajući da Srpska „zna šta je volja naroda“.
„Mene naš narod bira već 20 godina. Tumačim da je volja srpskog naroda sloboda i samostalna Srpska u okviru Dejtonskog sporazuma. Ako ne može u skladu sa Dejtonom, onda treba biti slobodna država“, poručio je Dodik.
On je naveo da će sve političke procese završiti kroz institucionalnu proceduru i referendum.
„Sve ide ka tom cilju“, zaključio je predsjednik Srpske.
Odnosi sa Srbijom i političke tenzije u BiH
Dodik je naglasio da se predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ne miješa u unutrašnje stvari BiH, ali da ima više prava da komentariše situaciju od bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića.
„Vučić se ne miješa, ali ima više prava nego Bećirović, koji nikoga ne predstavlja“, rekao je Dodik, dodajući da predsjednik Srbije predstavlja ozbiljnu državu.
Osvrćući se na ustavne nadležnosti, Dodik je istakao da su predsjednik Republike Srpske, predsjednik Vlade i predsjednik Narodne skupštine Srpske ustavne kategorije, dok mnoge institucije na nivou BiH nisu.
„Sud, Tužilaštvo BiH i krnji Ustavni sud nisu ustavne kategorije. Јednog dana ćemo morati konstatovati činjenicu da su oni vanustavni“, rekao je on, navodeći da su sudije Ustavnog suda imenovane mimo Ustava i da nema srpskih predstavnika.
Budućnost BiH i politička realnost
Govoreći o političkoj situaciji u BiH, Dodik je ponovio da ta zemlja nikada nije bila stabilna i da je u „permanentnoj krizi“.
„BiH nikada nije bila van krize. To je nemoguća zemlja, u stalnoj političkoj nestabilnosti“, rekao je Dodik, dodajući da međunarodna zajednica nije uspjela da postigne održivo rješenje.
„Muslimani u Sarajevu žele unitarnu BiH, Srbi smatraju da im je oduzeta autonomija, a Hrvati su potpuno razvlašćeni. Međunarodna zajednica je isfrustrirana neuspjehom“, istakao je Dodik.
Ipak, naglasio je da je situacija u BiH stabilna i da neće biti ozbiljnijih izazova.
„Nema posebnih problema i neće ih ni biti“, rekao je on.
Dodik je zaključio da su arhitekte Dejtonskog sporazuma završile posao onog trenutka kada su povukle granicu između entiteta.
„BiH je podijeljena. Јasno je da jedino rješenje može biti novi dogovor ili razlaz“, poručio je predsjednik Srpske.