Svijet

Čeka se odgovor Putina

Iako se ruski predsjednik Vladimir Putin nije zvanično oglašavao od kako je “Njujork tajms” objavio da je američki lider Džozef Bajden dao odobrenje Ukrajini da gađa teritoriju Rusije američkim raketama, njegovi nedavni potezi ukazuju na to da se on već spremao na ovaj scenario.

Uz to, izvjesno je da Putin čeka povratak Trampa u Bijelu kuću, koji bi mogao da ukine ovo odobrenje.

Vašington je ranije odbijao da dozvoli takve napade američkim raketama ATACMS zbog straha od eskalacije rata.

Zašto su SAD dozvolile Ukrajini da koristi rakete dugog dometa unutar Rusije?
Ukrajina koristi ATACMS da gađa ruske ciljeve na okupiranoj ukrajinskoj teritoriji više od godinu dana.

Američka municija i hardver već se koriste unutar Rusije, u pograničnom regionu Kursk, prema lokalnim izvještajima.

Ali SAD nikada nisu dozvolile Kijevu da koristi ATACMS unutar Rusije – do sada.

Ukrajina je tvrdila da je uskraćivanje raketa dugog dometa kao da se od nje traži da se bori sa jednom rukom vezanom iza leđa.

Promjena politike navodno dolazi kao odgovor na nedavni dolazak sjevernokorejskih trupa u Kursk, gdje Ukrajina kontroliše dio teritorije od avgusta.

Takođe, skori povratak Donalda Trampa u Bijelu kuću izaziva strahove u vezi sa budućom američkom podrškom Ukrajini, a odlazeći predsjednik Bajden očigledno želi da učini sve što može da pomogne u ono malo vremena koje mu je preostalo na funkciji.

Šta je ATACMS?
Armijski taktički raketni sistem (ATACMS) je dalekometni, visokoprecizno vođeni balistički raketni sistem. Balistička raketa zemlja-zemlja može da pogodi ciljeve na udaljenosti do 300 km i njihov domet je ono što ih čini posebno važnim za Ukrajinu.

Ispaljuju se ili iz raketnog sistema za više lansiranja M270 (MLRS) ili iz raketnog sistema visoke pokretljivosti M142 na točkovima (HIMARS). Svaka raketa košta oko 1,5 miliona dolara.

 

 

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button